Czy według art. 15h ust. 1 pkt 1, 2 specustawy COVID-19 przez "nowe orzeczenie" należy rozumieć decyzje wydane przez organy wyższej instancji, tj. WZON i sądy (jeśli strona się odwołuje od orzeczenia PZON)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Matysik Barbara
Odpowiedzi udzielono: 14 września 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jak należy rozumieć fragment art. 15h ust. 1 pkt 1, 2 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 ze zm.): "jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności"?

Czy dotyczy to wyłącznie orzeczenia wydanego w pierwszej instancji (przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności)?

Czy też przez "nowe orzeczenie" należy rozumieć decyzje wydane przez organy wyższej instancji, tj. WZON i sądy (jeśli strona się odwołuje od orzeczenia PZON)?

Przykładowo: jeśli strona otrzymała orzeczenie PZON ustalające lekki stopień niepełnosprawności i w terminie złożyła odwołanie, to czy nadal ma prawo do pobierania zasiłku stałego "przedłużonego" na podstawie art. 15h ust. 4 ustawy "antycovidowej"?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX