Czy we wniosku o wydanie pozwolenia należy uwzględnić wielkość emisji oraz warunki wprowadzania do powietrza pyłu PM10 z istniejących instalacji, które posiadają pozwolenie emisyjne?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 19 września 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na terenie jednego zakładu znajduje się: 1) instalacja IPPC; 2) instalacje ujęte jednym pozwoleniem sektorowym na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza; 3) instalacja podlegająca zgłoszeniu (kotłownia z uwagi na jej moc). Zarówno dla instalacji IPPC, jak dla instalacji objętych pozwoleniem sektorowym, zostały określone warunki wprowadzania gazów i pyłów do powietrza m.in. dla pyłu PM10. W zgłoszeniu kotłowni również określono wielkość i rodzaj emisji m.in. dla pyłu PM10. Obecnie inwestor zamierza na terenie zakładu otworzyć nową instalację, która będzie wymagać uzyskania pozwolenia na emisję gazów i pyłów (w tym dla pyłu PM10). Instalacja nie jest powiązana z instalacją IPPC ani z istniejącą instalacją czy kotłownią (instalacja może funkcjonować osobno). Inwestor chce pozyskać dla nowej instalacji odrębne pozwolenie emisyjne.

Czy we wniosku o wydanie pozwolenia, sprawdzając warunki dotrzymania standardów jakości środowiska z nowej instalacji (modelowanie zanieczyszczeń w powietrzu), należy również uwzględnić wielkość emisji oraz warunki wprowadzania do powietrza pyłu PM10 z instalacji IPPC, istniejących instalacji, które posiadają pozwolenie emisyjne oraz kotłowni podlegającej zgłoszeniu? Jakie informacje o instalacji IPPC oraz istniejącej instalacji powinien zawierać wniosek? Czy powiązanie/brak powiązania np. technologicznego z istniejącymi instalacjami na terenie zakładu ma tutaj znaczenie? Czy w modelowaniu zanieczyszczeń do powietrza należy uwzględnić również emisję niezorganizowaną (np. komunikację) powstającą na terenie całego zakładu (w tym niezwiązaną z nową instalacją)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX