Czy warunkiem uwzględnienia dodatku specjalnego w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego jest fakt przyznania go na okres 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: SKALSKA MAGDALENA
Odpowiedzi udzielono: 7 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wieloletni pracownik samorządowy ma przyznany dodatek specjalny za zwiększony nakład pracy na okres od stycznia 2021 do czerwca 2021r. (tj. na 6 miesięcy). W ostatnim roku nie chorował – jednak w maju br. zachorował. Wiemy, że podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – w tym przypadku będzie to przeciętne wynagrodzenie od maja 2020 do kwietnia 2021r. W regulaminie wynagradzania jest zapis tylko taki: "1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności Starosta może przyznać pracownikowi dodatek specjalny. 2. Dodatek specjalny może być przyznany na czas określony, nie dłuższy niż rok, w uzasadnionych przypadkach może zostać przyznany na czas nieokreślony".

Czy w podstawie wymiaru zasiłku powinnam uwzględnić dodatek specjalny od stycznia 2021 do maja 2021 r.? Czy warunkiem uwzględnienia dodatku specjalnego w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego jest fakt przyznania go na okres 12 miesięcy poprzedzających niezdolność do pracy?

Jasne jest dla mnie, że gdyby pracownik zachorował w lipcu br. i nie przysługiwałby już mu dodatek specjalny to w podstawie bym go nie uwzględniła, bo byłby to tzw. "dodatek utracony".

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX