Czy warunkiem przejścia na świadczenie kompensacyjne jest rozwiązanie stosunku pracy z inicjatywy nauczyciela, a nie przez dyrektora?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nauczyciel będzie miał w arkuszu na r. szk. 2020/21 9 godz. w macierzystej szkole oraz otrzyma od organu prowadzącego propozycję uzupełniania etatu (9 godz.) w innej szkole. Zakładam, że nauczyciel odmówi uzupełniania etatu. Wówczas dyrektor szkoły, która go zatrudnia proponuje ograniczenie etatu. Nauczyciel ponownie odmawia. Dyrektor stosuje wówczas art. 20 KN - rozwiązanie stosunku pracy lub na wniosek nauczyciela stan nieczynny. Nauczyciel nie decyduje się na stan nieczynny. Dyrektor rozwiązuje stosunek pracy.

Czy w opisanej sytuacji po rozwiązaniu stosunku pracy przez dyrektora nauczyciel może wystąpić o świadczenie kompensacyjne? Czy warunkiem (stawianym przez ZUS) przejścia na świadczenie kompensacyjne jest rozwiązanie stosunku pracy z inicjatywy nauczyciela, a nie przez dyrektora? Czy w opisanej sytuacji (zakładam możliwość przejścia na świadczenie kompensacyjne po zwolnieniu przez dyrektora) nauczyciel otrzyma dwie odprawy (3 i 6-miesięczną)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX