Czy warunkiem koniecznym przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest przedstawienie zaświadczenia/decyzji/innego dokumentu potwierdzającego rejestrację pobytu obywatela UE?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Obywatel Niemiec, który przebywa na terytorium Polski od ok. 9 miesięcy złożył wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.

Czy warunkiem koniecznym przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest przedstawienie przez ww. wnioskodawcę zaświadczenia / decyzji / innego dokumentu od właściwego wojewody potwierdzającego rejestrację pobytu jako obywatela UE na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na warunkach określonych w ustawie z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin. Wnioskodawca nie dysponuje takim dokumentem wystawionym przez właściwego Wojewodę.

Czy jest to podstawa do odmowy przyznania zasiłku pielęgnacyjnego po bezskutecznym upływie terminu na uzupełnienie wniosku w tym zakresie?

Uzupełnienie pytania:

Nie bardzo rozumiem ostatnie zdanie. Na podstawie jakich innych dowodów ustalić legalność pobytu cudzoziemca, w sytuacji gdy dla legalności pobytu wymagane jest rozstrzygnięcie Wojewody, a strona oświadcza, że nie ma takiego dowodu - rozstrzygnięcia, bo nie kontaktował się z Wojewodą - nie składał wniosku o zalegalizowanie pobytu?

Czy możemy przyznawać jakiekolwiek świadczenie dla osoby, która przebywa na terenie RP z naruszeniem prawa, czyli nielegalnie?

Brak odpowiedzi na pytanie:

Czy możemy przyznawać jakiekolwiek świadczenie dla osoby, która przebywa na terenie RP z naruszeniem prawa, czyli nielegalnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX