Czy wartość złomu odzyskanego w toku roboty budowlanej polegającej na rozbiórce budynku zmniejsza wartość szacunkową zamówienia na tę robotę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jako zamawiający sektorowy planujemy ogłosić postępowanie dot. rozbiórki obiektu kubaturowego, w zakresie roboty budowlanej jest m.in.: pozyskanie dużej ilości złomu o znacznej wartości. Zamierzamy przeprowadzić postępowanie sprzedażowe majątku trwałego (złomu w ilości określonej na podstawie tabeli elementów rozliczeniowych oszacowanego z należytą starannością). Potencjalny wykonawca w formularzu ofertowym wyceni wartość rozbiórki, przy której uwzględnić będzie musiał wycenioną przez zamawiającego kwotę wartości złomu - kwota ta zostanie narzucona w formularzu ofertowym przez zamawiającego, aby nie doszło do sytuacji, iż wykonawca zaniży wartość złomu jaki pozyska z rozbiórki. W takiej konstrukcji formularza ofertowego wykonawca może ponieść mniejsze koszty za rozbiórkę i może dojść do potencjalnej kompensacji wynagrodzenia wykonawcy za cenę pozyskanego złomu, gdzie wykonawca będzie musiał zapłacić zamawiającemu różnicę w cenie: Wartość złomu - wartość rozbiórki (jeżeli mniejsza) = kompensacja i zysk dla zamawiającego. Powstaje także pytanie zamawiającego czy postępowanie nie powinno zostać przeprowadzone w ramach p.z.p. - w regulaminie sektorowym naszej jednostki (wartość zamówienia jest odpowiednia - biorąc pod uwagę, iż dojść może do realnego wydatkowania środków pieniężnych zamawiającego na zasadzie barteru: środki finansowe ulokowane w wartości złomu i zapłata za rozbiórkę).

Co w takim przypadku jest wartością zamówienia, cena rozbiórki + wartość pozyskanego złomu, czy sama wartość rozbiórki minus wartość złomu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX