Czy wartość początkową środka trwałego należy zwiększyć o koszty amortyzacji samochodu i delegacji pracowników, którzy przetransportowali środek trwały do naszej firmy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Mikulska Dorota
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zakupiliśmy w Niemczech maszyny, które będą stanowiły nasz środek trwały. Po odbiór maszyn pojechało samochodem firmowym dwóch naszych pracowników. Żeby jednak najbardziej ekonomicznie wykorzystać wyjazd, podjęto decyzję o dostarczeniu naszego towaru do kontrahenta, którego siedziba znajduje się w tej samej miejscowości, w której nastąpił odbiór maszyn. Pracownicy po powrocie przedstawili do rozliczenia: delegacje, faktury za tankowanie paliwa zarówno w drodze do Niemiec, jak i w drodze powrotnej, fakturę za żarówkę do samochodu, fakturę za płyn do spryskiwaczy, opłaty za przejazdy autostradą zarówno fiskalne jak i niefiskalne, faktury za dwa noclegi, na których znajduje się również pozycja - ryczałt za obsługę w hotelu.

Czy wszystkie poniesione przez nich wydatki zwiększają wartość początkową maszyn?

Czy należy uwzględnić fakt dwóch celów delegacji, czyli dostarczenie towarów i odbiór maszyn, i jedynie w 50% poniesione wydatki można zaliczyć do zwiększenia wartości początkowej środka trwałego?

Czy wartość początkową należy zwiększyć o wynagrodzenie pracowników przysługujące im podczas pobytu w delegacji?

Czy wartość początkową należy zwiększyć o amortyzację samochodu, którym przywieziono maszyny i w jakiej proporcji?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX