Czy wartość pieniężna nieodpłatnego świadczenia polegającego na wykorzystywaniu samochodu służbowego do celów prywatnych ma wpływ na wysokość przyszłej emerytury pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kostrzewa Piotr
Odpowiedzi udzielono: 2 listopada 2016 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Pracownik firmy użytkuje pojazd służbowy również do celów prywatnych, od stycznia 2015 pracodawca wykazuje kwotę ryczałtową (samochodowego) 400 zł na liście płac jako dodatkowy składnik przychód pracownika nie podlegający wypłacie. Pracodawca dokonał ubezpieczenia grupowego pracowników jako dodatkowe świadczenie niematerialne dla pracownika, które opłaca bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego, kwota ta wykazywana jest w taki sam sposób jak ryczał samochodowy na liście płac jako składnik wynagrodzenia, nie wypłacany pracownikowi. Kwoty ryczałtu jak i ubezpieczenia są składnikami będącym podstawą do pełnego oskładkowania ZUS i opodatkowania zaliczkami na PIT.

Czy ww. kwoty ryczałtu i dodatkowego ubezpieczenia stanowią dodatkowy składnik wynagrodzenia dla pracownika, które zwiększają podstawę do przyszłościowego wyliczenia emerytury?

Czy pracodawca powinien wykazywać opisane kwoty sporządzając druk ZUS Rp-7 oraz podczas zwolnienia lekarskiego pracownika powyżej 34 dni do wypłaty zasiłku przez ZUS na składanym druku ZUS Z-3?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX