Czy wartość firmy przy przejęciu banku jest kosztem podatkowym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pogoński Mariusz
Odpowiedzi udzielono: 28 stycznia 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W grudniu 2018 r. nastąpiło przejęcie przez Bank Spółdzielczy A (bank przejmujący) Banku Spółdzielczego B (bank przejmowany). Połączenie nastąpiło na podstawie Uchwał Zebrań Przedstawicieli Banku Spółdzielczego A, Banku Spółdzielczego B oraz zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Powyższa zmiana została ujawniona w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Czy dla celów bilansowych, w tym przypadku, należy stosować regulacje zawarte w art. 44a pkt 2-44b ustawy z 29.09.1994 r. o rachunkowości – dalej u.o.r., tak jak przy łączeniu spółek?

Bank zastosował połączenie metodą łączenia udziałów. Czy strata powstała w wyniku połączenia stanowi wartość firmy (dodatnią) i jest wartością niematerialną i prawną, która podlega amortyzacji zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości?

Od wartości firmy jednostka nabywająca firmę dokonuje odpisów amortyzacyjnych przez okres jej ekonomicznej użyteczności. Jeżeli nie można wiarygodnie oszacować okresu ekonomicznej użyteczności wartości firmy, to okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych nie może być dłuższy niż 5 lat. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się metodą liniową i zalicza się je do pozostałych kosztów operacyjnych (zob. art. 44b ust. 10 u.o.r.).

Jeżeli było by spisanie jednorazowe tej straty w koszty, czy stanowią wtedy koszty uzyskania przychodu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX