Czy w związku ze zmianą właścicieli działek w zasięgu oddziaływania wystąpiła przesłanka do odmowy przedłużenia okresu obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Stachowska Marta
Odpowiedzi udzielono: 13 lutego 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Dnia 25.01.2018 r. do organu wpłynął wniosek o ustalenie kolejnego okresu obowiązywania uprawnień wynikających z pozwolenia wodnoprawnego udzielonego 6.05.1997 r. Wnioskodawca w swym piśmie wskazał, iż termin aktualnego pozwolenia wodnoprawnego upływa z dniem 31.12.2017 r. Do przedmiotowego pisma wnioskodawca załączył operat wodny, w oparciu o który wydano dotychczasowe pozwolenie wodnoprawne, opis działalności sporządzony w języku nietechnicznym oraz oświadczenie, iż warunki odnośnie udzielonego uprawnienia nie uległy zmianie. Co do zasady organ prowadzący postępowanie uważa, że jeżeli szczególne korzystanie z wód nie uległo zmianie (wysokość piętrzenia, energetyczne korzystanie z wód, przepływy), to w związku ze zmianą przepisów operat wodnoprawny, w oparciu o który udzielono dotychczas obowiązujących uprawnień z 1997 r., nie spełnia wymogów formalnych stawianych w art. 409 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. Zmienili się również właściciele działek w zasięgu oddziaływania.

Czy w związku ze zmianą właścicieli działek w zasięgu oddziaływania wystąpiła przesłanka, o której mowa w art. 414 ust. 6 pr. wod., do odmowy przedłużenia okresu obowiązywania posiadanego uprawnienia?

Czy można uznać za wystarczający operat wodny niespełniający wymogów formalnych stawianych w obecnie obowiązującej ustawie?

Ponadto jak powinien zachować się organ, gdy nie został dochowany 90-dniowy termin, o którym mowa w art. 414 ust. 2 pr. wod.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX