Czy w związku ze zmianą przepisów u.o.o.ś. dla przedsięwzięcia określonego w § 3 ust. 2 pkt 2 w związku z § 3 ust. 1 pkt 63 r.p.z.o.ś. dla planowanej inwestycji konieczne jest badanie zgodności z miejscowym planem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 12 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W związku ze zmianą ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. proszę o wyjaśnienie art. 59a ust. 4 pkt 2 oraz art. 80 ust. 2a u.o.o.ś. w kontekście ubiegania się przez inwestora o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie zajezdni miejskiego zakładu komunikacji w ramach, którego planuje się przebudowę placu manewrowego z wymianą wyłączników zespołów prostownikowych w zakresie:

- przebudowy torów łukowych na placu manewrowym zajezdni niespełniających wymagań w zakresie ruchu nowych tramwajów na długości ok. 200 m,

- wymiany 2 szt. rozjazdów i 27 szt. zwrotnic torowych wraz z napędami manualnymi i montażem odwodnienia napędów zwrotnic,

- zabudowy nawierzchni zwrotnic, po których będzie odbywać się ciężarowy ruch kołowy,

- wymiany 2 sztuk wyłączników zespołów prostownikowych 15 kV wraz z zabezpieczeniami i zdalnym sterowaniem.

Teren inwestycji objęty jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym funkcjonuje m.in. zapis: "zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko".

Czy w związku ze zmianą przepisów u.o.o.ś. dla przedsięwzięcia określonego w § 3 ust. 2 pkt 2 w związku z § 3 ust. 1 pkt 63 rozporządzenia Rady Ministrów z 10.09.2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko - dalej r.p.z.o.ś. dla planowanej inwestycji konieczne jest badanie zgodności z miejscowym planem?

Czy przy wniosku o wydanie dśu należałoby wezwać inwestora do złożenia wyjaśnień, czy planowane przez niego przedsięwzięcie będzie realizowane specustawą?

Czy wystarczy świadomość, że taka inwestycja mogła by być realizowana specustawą np. o transporcie kolejowym, ale nie trzeba skorzystać z tego na kolejnym etapie i ubiegać się o wydanie pozwolenia na budowę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX