Czy w związku z wykorzystywaniem zgromadzonej wody do podlewania terenów zielonych, nie "wpadniemy" w definicję urządzenia wodnego i co za tym idzie nie powinniśmy wystąpić o pozwolenie na wykonanie urządzenia wodnego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Chciałabym się zapytać o wymagania prawne dla planowanej inwestycji. Na terenie oczyszczalni ścieków komunalnych planowana jest inwestycja polegająca na zebraniu wody opadowej z powierzchni dachów budynków i odprowadzeniu jej do wewnętrznej kanalizacji deszczowej i dalej do projektowanych zbiorników/stawów/oczek wodnych (3 szt., w dokumentacji są różnie nazywane). Będą to zbiorniki szczelne (skarpy i dno wykonane m.in. z membrany, geowłókniny, narzutu kamiennego), stawy posiadają też uszczelnienia czaszy. Pojemność tych zbiorników mieści się w przedziale 25 (najmniejszy) - 40 (największy) m3. Założenie ich jest takie, aby całość wód opadowych z powierzchni dachów była odprowadzana do tych nowych zbiorników, tam będzie ulegać częściowemu odparowaniu, ale także część będzie wykorzystywana do podlewania terenów zielonych.

Czy w związku z wykorzystywaniem zgromadzonej wody do podlewania terenów zielonych, nie "wpadniemy" w definicję urządzenia wodnego (urządzenie do korzystania z zasobów wodnych) i co za tym idzie nie powinniśmy wystąpić o pozwolenie na wykonanie urządzenia wodnego?

Czy użytkowanie wody znajdującej się w stawach z kolei nie należy kwalifikować jako szczególne korzystanie z wód, które także wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (art. 34 pkt 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod. w powiązaniu z art. 389 pkt 2 pr.wod.)?

Czy są wymagane inne pozwolenia/zgody w związku z budową i przeznaczeniem projektowanych zbiorników?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX