Czy w związku z wykorzystywaniem pustych opakowań po olejach i smarach do gromadzenia i przekazywania w nich do utylizacji wytwarzanych odpadów musimy uzyskać dodatkowo pozwolenie na przetwarzanie odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wytwarzamy odpady niebezpieczne (m.in. z kodem 15 02 02*, 15 01 10*, 12 01 09*, 13 02 05*, 12 01 18*, 12 01 20*), które segregujemy i umieszczamy w beczkach metalowych - są to puste opakowania po olejach i chłodziwie używanym do utrzymania ruchu maszyn i urządzeń, które wykorzystujemy do gromadzenia wytwarzanych ww. odpadów na stanowiskach roboczych - beczki są oznakowane widoczną etykietą z kodem odpadu i opisem odpadu. Oleje i chłodziwo kupuje dla nas firma świadcząca nam usługi serwisowania maszyn i urządzeń (zakup substancji jest refakturowany na nas). Po zapełnieniu beczek odpadami są one zabezpieczane od góry folią i przewożone do magazynu odpadów niebezpiecznych, skąd (po zgromadzeniu wymaganej logistycznie ilości) są odbierane wraz z zawartością przez uprawnionych odbiorców do dalszego zagospodarowania. Posiadamy pozwolenie na wytwarzanie w/w odpadów, w którym wykazano gromadzenie odpadów w beczkach (lecz nie jest tam wprost wykazane, że są to beczki - puste opakowania po zużytych środkach olejowych i płynach chłodniczych do maszyn i urządzeń).

Czy w związku z wykorzystywaniem pustych opakowań po olejach i smarach (beczek stalowych o pojemności 200 litrów) do gromadzenia i przekazywania w nich do utylizacji wytwarzanych innych wyżej wymienionych rodzajów odpadów musimy uzyskać dodatkowo pozwolenie na przetwarzanie odpadów (puste beczki po zużytych olejach i płynach chłodniczych do maszyn i urządzeń) w postaci wykorzystywania ich jako pojemniki do gromadzenia odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX