Czy w związku z ugodą (posiadaną umową cesji przelewu wierzytelności) można obniżyć podstawę opodatkowania, nie posiadając potwierdzenia odbioru faktury korygującej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2020 r.

PYTANIE

Głównym przedmiotem działalności spółki jest realizacja napraw powypadkowych, wynajem aut zastępczych na czas naprawy oraz holowanie. W większości przypadków są to naprawy i wynajem na rzecz osób fizycznych, za które płaci ubezpieczyciel. Spółka dla przejrzystości rozliczeń do transakcji zaewidencjonowanych w kasie fiskalnej wystawia faktury na rzecz osób fizycznych. Spółka rozlicza podatek VAT metodą kasową. Zdarza się, że spółka zmuszona jest dochodzić od ubezpieczyciela na drodze postępowania przed sądem odszkodowania z tytułu kosztów, np. najmu pojazdu zastępczego w związku ze szkodą pojazdu, w związku z którym zgłoszono roszczenie z umowy ubezpieczenia OC sprawcy. Spółka w związku z długotrwałym postępowaniem sądowym zawiera umowy przelewu wierzytelności (cesji). Postępowanie w wielu przypadkach kończy się ugodą, z której uzyskuje się kwotę niższą niż jak na wystawionych fakturach, np. z tytułu wynajmu samochodu. W takiej sytuacji spółka wystawia faktury korygujące na zmniejszenie kwoty za wynajem, w treści faktury korygującej podając jako powód "ugoda sądowa w sprawie ceny". Ugoda na obniżenie ceny zawierana jest z ubezpieczycielem, a faktury korygujące są wystawiane na właściciela poszkodowanego pojazdu.

Czy w związku z posiadaną umową cesji przelewu wierzytelności na spółkę można obniżyć podstawę opodatkowania, nie posiadając potwierdzenia odbioru faktury korygującej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX