Czy w związku z tym, że układ kogeneracyjny jest również źródłem spalania paliw, to czy nie powinien zostać uwzględniony w pozwoleniu zintegrowanym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 28 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ciepłownia posiada pozwolenie zintegrowane na instalację spalania paliw opalaną miałem węglowym (4 źródła o mocy 14,18 MW każde, wspólny emitor). Obecnie wpłynęło do organu zgłoszenie układu kogeneracji, który ma powstać na terenie jednego (tego samego) zakładu (pod jednym adresem, ten sam prowadzący instalacje). Ciepło z kogeneracji będzie wprowadzane do sieci ciepłowniczej (tej samej co ciepło wytworzone przez instalację objętą pozwoleniem zintegrowanym) poprzez pompowanie wody grzewczej. Natomiast wytworzona energia – do sieci elektrycznej.

Czy w związku z tym, że układ kogeneracyjny jest również źródłem spalania paliw – tu: silnik spalinowy na gaz ziemny, to czy nie powinien zostać uwzględniony w ww. pozwoleniu zintegrowanym (moc źródła 2,328 MW, osobny emitor, czas pracy 8700h/rok)?

Czy też organ może przyjąć zgłoszenie tej nowej instalacji i następnie zgodnie z art. 154 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. wydać decyzję eksploatacyjną na tą instalację?

Co powinien zrobić organ z przedmiotowym zgłoszeniem w przypadku, jeśli układ kogeneracji trzeba włączyć do pozwolenia zintegrowanego - umorzyć postępowanie jako bezprzedmiotowe na podstawie art. 105 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.?

W jaki sposób zobowiązać prowadzącego instalacje do wystąpienia z wnioskiem o zmianę PZ (podstawa prawna, na którą powoła się organ)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX