Czy w związku z przyznawaniem pomocy zgodnie z art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy gmina może zlecić realizację zadania OPS?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 23 lutego 2022 r.
Autor odpowiedzi: Karciarz Mateusz
Odpowiedzi udzielono: 21 marca 2022 r.

PYTANIE

Czy w związku z przyznawaniem pomocy zgodnie z art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy gmina może zlecić realizację zadania OPS?

Jeżeli tak, to jaka jest podstawa prawna na zlecenie tego zadania OPS?

Ustawa nie określa wyraźnie delegacji, która upoważniałaby ośrodki pomocy społecznej do prowadzenia tego zadania. Natomiast precyzyjnie ustawa określa w art. 31 pkt 3, kto może być upoważniony do prowadzenia postępowań w sprawach, a także do wydawania w tych sprawach decyzji (dotyczy jednorazowego wsparcia 300,00 zł na osobę).

Również w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 marca 2022 r. w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty, brak jest zapisu, by realizatorem zadania mógł być ośrodek pomocy.

Natomiast w § 3 jest zapis, iż wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy i to upoważniony pracownik urzędu gminy ma dokonywać ewentualnej weryfikacji warunków mieszkaniowych itp. Brak jest również informacji, w jakiej formie ma zostać przyznane świadczenie, tj. np. decyzji, informacji.

Jak zatem ma wyglądać przeprowadzenie procedury przyznającej pomoc w ramach art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w kontekście zadań ośrodków pomocy?

I czy w ogóle to zadanie może być realizowane przez OPS-y?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX