Czy w związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z pozwolenia zintegrowanego, zakład powinien uzyskać pozwolenie sektorowe w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 20 stycznia 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej starosta udzielił pozwolenia zintegrowanego dla instalacji do obróbki i przetwórstwa mleka w zakresie: emisji zanieczyszczeń do powietrza, wytwarzania i transportu odpadów, odprowadzania ścieków do środowiska, emisji hałasu. Na wniosek firmy dzierżawiącej kotłownię zakładową objętą wskazanym pozwoleniem, starosta w trybie art. 189 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., za zgodą OSM zmienił pozwolenie zintegrowane w zakresie nazwy prowadzącego oznaczoną część instalacji, tj. instalację energetycznego spalania paliw (kotłownię). Dzierżawca przejął prawa i obowiązki wynikające z pozwolenia zintegrowanego dotyczące eksploatacji kotłowni. Wykonał prace modernizacyjne mające na celu poprawę efektywności energetycznej systemu ciepłowniczego, w uzgodnionym z dotychczasowym prowadzącym instalację zakresie, o czym poinformował starostę. Z przekazanych informacji wynika, że zmianie (zmniejszeniu) uległa wielkość emisji i rodzaj zanieczyszczeń.

Jakich formalności powinien dokonać dzierżawca, który nadal będzie eksploatował kotłownię (umowa dzierżawy obowiązuje 10 lat)?

Czy w związku z przejęciem praw i obowiązków wynikających z pozwolenia zintegrowanego w zakresie dotyczącym oznaczonej części instalacji, pozwolenie należy wygasić (w części) w trybie art. 193 ust. 1 pkt 2 p.o.ś., a dzierżawca będąc odrębnym zakładem i nowym podmiotem prowadzącym oznaczoną część instalacji (tym samym dysponującym tytułem prawnym do instalacji) powinien uzyskać pozwolenie sektorowe w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza z kotłowni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX