Czy w związku z otrzymaną fakturą korygującą „na minus” spółka może potraktować to zdarzenie jako uregulowanie zobowiązania wobec kontrahenta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2018 r.
Autor odpowiedzi: Zaniewicz Edyta
Odpowiedzi udzielono: 18 stycznia 2019 r.

PYTANIE

Spółka w kwietniu nabyła usługę od kontrahenta. Kontrahent wystawił spółce faktur na wartość: netto 21 600 PLN VAT 4 968 PLN. Spółka akcyjna nie zapłaciła w ciągu 150 dni od upływu terminu płatności zobowiązania wobec kontrahenta. W związku z powyższym w październiku na podstawie art. 89b ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u. pomniejszyła podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym upłynął 150 dzień od terminu płatności o kwotę 4 968 PLN.

W listopadzie spółka uregulowała częściowo zobowiązanie wobec kontrahenta na kwotę netto 13 000 PLN, VAT 2 990 PLN. W rozliczeniu deklaracji VAT-7 za listopad spółka ponownie odliczyła podatek, ale tylko w tej części, którą zapłaciła, czyli 2 990 PLN. Na podstawie porozumienia zawartego również w listopadzie na pozostałą wartość zobowiązania kontrahent wystawił w styczniu fakturę korygującą o wartości netto - 8 600 VAT - 1 978 PLN.

Czy w związku z otrzymaną fakturą korygującą "na minus" spółka może potraktować to zdarzenie jako uregulowanie zobowiązania wobec kontrahenta i w miesiącu otrzymania korekty, czyli styczniu ponownie odliczyć podatek naliczony w wysokości wynikającej z faktury korygującej na podstawie art. z art. 89b ust. 4 u.p.t.u. i jednoczenie powinna ująć fakturę korygująca w rejestrach za styczeń?

Czy, mimo że spółka otrzymała fakturę korygującą " na minus" nie powinna dokonywać korekty na podstawie z art. 89b ust. 4 u.p.t.u. ale również nie powinna wykazywać otrzymanej faktury korygującej w deklaracji VAT-7 za styczeń?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX