Czy w związku z osiągnięciem korzyści podatkowej z tytułu zawarcia umowy sprzedaży ZCP należy zaraportować schemat podatkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Radosław
Odpowiedzi udzielono: 1 lipca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka akcyjna wkrótce sfinalizuje umowę sprzedaży dot. nabycia ZCP od innej spółki. Transakcja ta będzie wyłączona z zakresu ustawy o VAT, dlatego będzie podlegała opodatkowaniu PCC (potwierdzają to liczne wyroki, m.in. 0111-KDIB2-3.4014.335.2020.4.ASZ). Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy/praw majątkowych. W umowie sprzedaży będą wyróżnione składniki ZCP, od których PCC rozliczymy wg różnych stawek. W świetle ustawy o PCC, jeżeli w umowie sprzedaży ZCP strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych do których mają zastosowanie różne stawki (1% i 2%), podatek będzie należało uiścić wg właściwych stawek. Jednak gdy dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpi przeniesienie własności, nie zostaną wyodrębnione wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki, to na podst. art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC, podatek będzie należało uiścić wg stawki najwyższej (2%) od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych. Efektem dokonanych czynności jest zmniejszenie opodatkowania podatkiem PCC. Podatek byłby wyższy, gdyby cena sprzedaży ZCP, odpowiadająca wartości rynkowej, ustalona była w jednej kwocie, bez wyodrębniania wartości jej poszczególnych elementów.

Czy w związku z osiągnięciem korzyści podatkowej w kwocie ok 60k, jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia do Szefa KAS schematu podatkowego? Zaznaczę że postępujemy w granicach określonych w ustawie PCC.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX