Czy w związku z obciążeniem kontrahenta kosztami w związku z zerwaniem umowy - opłata ta podlega VAT i powinna być udokumentowana fakturą czy nie podlega VAT (i należy wystawić notę)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 26 września 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka zawarła umowę przyłączeniową z odbiorcą. Zgodnie z umową spółka z własnych środków wykona przyłącze do węzła cieplnego i dostarczy ciepłomierz, regulator. Odbiorca zapłaci opłatę za przyłączenie zgodnie z taryfą dla ciepła obowiązującą w dniu wystawienia faktury. W przypadku wcześniejszej rezygnacji z odbioru ciepła odbiorca zobowiązuje się zwrócić spółce równowartość niezamortyzowanej części inwestycji - przyłącza - pomniejszonej o wartość opłaty za przyłączenie, ciepłomierz i regulator przepływu. Odbiorca podpisał umowę na dostawę ciepła, którą po upływie 3 lat rozwiązał. W związku z tym Spółka musi go obciążyć kwotą ww. tj. niezamortyzowaną częścią inwestycji pomniejszoną o opłatę przyłączeniową. Przyłącze pozostaję wciąż własnością spółki, wykazywane na stanie środków trwałych spółki.

Czy na tą okoliczność spółka ma traktować ww. czynność jako podlegającą opodatkowaniu vat i wystawić fakturę ze stawką 23%, czy traktować to jako karę czy odszkodowanie i wystawić notę?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX