Czy w związku z nowelizacją przepisów, art. 121b u.p.s., należy zmienić pracownikowi socjalnemu awans zawodowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ustawą z 15.04.2021 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (Dz.U. z 2021 r. poz. 803) dodano w ustawie o pomocy społecznej po art. 121a u.p.s. - artykuł 121b u.p.s. dotyczący ustalenia stopnia awansu zawodowego dla pracowników socjalnych. W ustępie 2 tegoż artykułu są wypisane warunki odpowiedniego minimalnego poziomu wykształcenia oraz stażu pracy w zawodzie pracownika socjalnego na poszczególny awans. Ustawa weszła w życie 30 dni po ogłoszeniu, czyli 29 maja.

Ustawa zmieniła też art. 121 u.p.s., mówiący o nabyciu dodatkowego urlopu dla pracownika socjalnego po spełnieniu odpowiednich przesłanek.

Mam osobę, która ma przepracowane 4 lata nieprzerwanie i faktycznie jako pracownik socjalny terenowy.

Na starych zasadach nabyłaby prawo do urlopu po 5 latach, a czy na nowych zasadach mogę jej przyznać urlop dodatkowy 10 dni, bowiem ma już odpowiedni staż, jaki został zapisany w nowelizacji, czyli 3?

Czy w związku z nowelizacją przepisów, art. 121b u.p.s., należy zmienić pracownikowi socjalnemu awans zawodowy?

Otóż po 4 latach pracy ma stanowisko pracownika socjalnego. Pracownik socjalny ma wykształcenie wyższe i 4-letni staż pracy. Zgodnie z nowymi regulacjami, powinien otrzymać awans zawodowy jako "specjalista pracy socjalnej" - kolejne awanse zależą od pozytywnej oceny okresowej co 2 lata zgodnie z art. 121b ust. 3 u.p.s. oraz odpowiednich wymagań.

Kiedy zmienić awans, już teraz i rozpocząć kolejne awanse zgodnie z przepisami, czy czekać 4 lata na oceny okresowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX