Czy w związku z faktycznym nieopodatkowaniem VAT (brak zwolnienia z VAT) odsetek od pożyczki, która będzie przedmiotem konwersji, dłużnik powinien zapłacić PCC?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Różycki Karol
Odpowiedzi udzielono: 27 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sp. z o.o. zaciągnęła w 2019 r. oprocentowaną pożyczkę od innej spółki - podmiotu powiązanego osobowo. Udzielenie tej pożyczki stanowi dla pożyczkodawcy obrót z działalności gospodarczej, otrzymane odsetki stanowiłyby obrót zwolniony z VAT. Z tego względu pożyczkobiorca zastosował zwolnienie z PCC do tej umowy pożyczki. Planowana jest konwersja tej pożyczki i naliczonych odsetek na kapitał zakładowy w 2022 r. (dotychczasowy pożyczkodawca aktualnie nie jest udziałowcem dłużnika, stanie się nim w związku z konwersją). Dojdzie do konfuzji, nie nastąpi kompensata wierzytelności w związku z konwersją. Zgodnie z umową pożyczki odsetki miały być płacone po spłacie pożyczki, nie były do tej pory ani kapitalizowane ani zapłacone, a u pożyczkodawcy nie wystąpił i nigdy nie wystąpi obowiązek podatkowy w VAT w związku z nieotrzymaniem odsetek od pożyczki.

Czy w związku z faktycznym nieopodatkowaniem VAT (brak zwolnienia z VAT) odsetek od pożyczki, która będzie przedmiotem konwersji, dłużnik w związku z opisaną konwersją powinien zapłacić PCC od umowy pożyczki zawartej w 2019 r.? Jeżeli tak, to kiedy miałby powstać obowiązek podatkowy w PCC?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX