Czy w zmianie pozwolenia zintegrowanego należy uwzględnić tylko pracę nowych kotłów wraz ze wskazaniem terminu oddania instalacji do eksploatacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 26 czerwca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w zmianie pozwolenia zintegrowanego należy uwzględnić tylko pracę nowych kotłów wraz ze wskazaniem terminu oddania instalacji do eksploatacji?

Na terenie cukrowni wykorzystywana w procesie przerobu buraka cukrowego para technologiczna wytwarzana jest w kotłowni zakładowej, w której zainstalowane są kotły opalane węglem kamiennym o łącznej mocy cieplnej wprowadzanej w paliwie 57,66 MW. We wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego uwzględniono planowane zmiany na terenie zakładu tj. budowa nowych kotłów gazowych o łącznej mocy cieplnej 54,4 MW (2 kotły o mocy 24,8MW każdy oraz kocioł o mocy 4,8 MW). Wnioskodawca do końca rozruchu nowych kotłów tj. do końca 2024 r. planuje użytkować stare kotły i o taki zapis tj. pracy instalacji w 2 wariantach wniósł we wniosku. Mając na uwadze, że pozwolenie wymagane jest w momencie oddawania instalacji do użytkowania i dalej już w fazie eksploatacji Organ stoi na stanowisku, że prowadzący instalację nie ma obowiązku posiadania pozwolenia zintegrowanego na pracę nowych kotłów w trakcie rozruchu nowych kotłów, a wpisanie 2 wariantów pracy instalacji w pozwoleniu zintegrowanym byłoby błędne.

Czy słuszne jest stanowisko Organu, że w zmianie pozwolenia zintegrowanego należy uwzględnić tylko pracę nowych kotłów wraz ze wskazaniem terminu oddania instalacji do eksploatacji?

Czy należy uznać, że ww. zmiana stanowi istotną zmianę sposobu funkcjonowania instalacji w rozumieniu art. 3 pkt 7 i art. 214 ust. 3 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś.?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX