Czy w zażaleniu na postanowienie można wskazać nieprecyzyjne podanie podstawy prawnej rozstrzygnięcia i mało precyzyjne uzasadnienie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 października 2021 r.
Autor odpowiedzi: Prochera Witold
Odpowiedzi udzielono: 16 lipca 2018 r.

PYTANIE

Inwestor wystąpił do starosty z wnioskiem o wydanie pozwolenia na rozbiórkę istniejącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Nieruchomość znajduje się na terenie, który nie jest objęty obowiązującym mpzp, nie mniej jednak ww. obiekt ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków. Z uwagi na powyższe starosta wystąpił do WKZ na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. o uzgodnienie projektu rozbiórki. WKZ wydał postanowienie negatywnie opiniujące projekt, w którym w sposób nieprecyzyjny określił podstawę prawną rozstrzygnięcia powołując się na ogólne przepisy art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c i art. 91 ust. 4 pkt 4 ustawy z 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – dalej u.o.z. W uzasadnieniu postanowienia wniósł zastrzeżenia do projektu, wskazując, że podstawą dla pozytywnego stanowiska WKZ jest jedynie zły stan techniczny obiektu nie kwalifikujący go do remontu. WKZ wskazuje, iż projekt nie stwierdza takiego stanu. WKZ wskazuje, że na terenie województwa istnieje wiele podobnych obiektów, które zostały poddane remontom. Projekt rozbiórki stanowi jednak: "budynek mieszkalny jednorodzinny będący przedmiotem niniejszego opracowania jest obiektem wyłączonym z użytkowania, w złym stanie technicznym, chociaż obecnie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ewentualnych ich użytkowników oraz osób poruszających się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Nie nadaje się on jednak do ewentualnej modernizacji. Z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne właściciel obiektu podjął decyzję o jego rozbiórce". Tym samym wygląda jakoby WKZ niezbyt uważnie analizował projekt.

Czy w zażaleniu na postanowienie można wskazać nieprecyzyjne podanie podstawy prawnej rozstrzygnięcia, mało precyzyjne uzasadnienie (art. 107 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.), nałożenie obowiązku bez przywołania podstawy prawnej, a także naruszenie art. 7 w zw. z art. 77 k.p.a.?

W ocenie inwestora nie wiadomo z czego wynika, iż pozwolenia na rozbiórkę można udzielić tylko budynkom będącym w złym stanie technicznym, to również powinno zostać umotywowane, a nakładanie powinności ponad to, co wynika z przepisów prawa nie jest uzasadnione.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX