Czy w wyniku zmiany przepisów, można przedłużyć termin obowiązywania umów określających zasady przekazywania przewoźnikom dopłat do utraconych przychodów z tytułu stosowania biletów ulgowych dla osób uprawnionych w przejazdach autobusowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 18 listopada 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Województwo posiada zawarte do 31.12.2023 r. z przewoźnikami umowy na przekazywanie dopłat do biletów ulgowych. Termin obowiązywania umów związany jest z okresem ważności zezwoleń na wykonywanie regularnych przewozów osób. Ustawa z 16.06.2023 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym wydłuża ważność zezwoleń na regularny przewóz osób oraz maksymalny okres obowiązywania umów określających zasady przekazywania przewoźnikom dopłat do ulgowych przejazdów autobusowych osób uprawnionych do 31.12.2025 r.

Czy w oparciu o powyższe można zawrzeć aneks do umowy dotyczący wydłużenia terminu obowiązywania umowy do 31.12.2025 r., czy też konieczne jest zawarcie nowych umów obowiązujących od 1.01.2024 r.?

Ponadto biorąc pod uwagę charakter środków jakimi są dopłaty do biletów ulgowych (tj. dotacji, do której ma zastosowanie ustawa o finansach publicznych) - czy w świetle obowiązujących przepisów rachunek, na który przekazywane są przez samorząd województwa środki dotacyjne może być dowolny wskazany przez przewoźnika rachunek bankowy (nawet nie należącym do przewoźnika,) czy jednak musi to być rachunek firmowy (np. znajdujący się na białej liście podatników VAT)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX