Czy w wyniku połączenia dwóch stacji zlewnych zakład powinien wystąpić do organu z wnioskiem o zmianę instrukcji gospodarowania wodą?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2017 r.

PYTANIE

W wyniku powodzi w 2010 r. oraz okresu niedoboru wody – ekstrema 2015 r. i 2016 r. – zaistniała konieczność wykonania wspólnej instrukcji gospodarowania wodą na kilka obiektów. Instrukcja gospodarowania wodą obejmowałaby działania pomiędzy dwoma zlewniami. W chwili obecnej istnieją trzy niezależne pozwolenia wodnoprawne na wskazane obiekty, w których zostały zatwierdzone instrukcje gospodarowania wodą. Obowiązujące pozwolenia wodnoprawne ważne są jeszcze 10 lat i nie wymagają zmiany w zakresie rzędnych piętrzeń. Zakład w celu zmniejszenia skutków sytuacji hydrologicznych postanowił wykonać wspólną instrukcję gospodarowania wodą. W instrukcji wskazana i opisana będzie możliwość sterowania wodą na połączeniu dwóch zlewni (warunki powodziowe, warunki normalne z prognozami wystąpienia powodzi oraz warunki normalne z prognozami wystąpienia suszy).

Z uwagi na zmianę sposobu użytkowania wód w regionie wodnym (rozumianą jako rozszerzenie dotychczasowego użytkowania wód o użytkowanie zmierzające do zapobieżenia wystąpienia, bądź opóźnienia wystąpienia sytuacji ekstremalnych → powódź → susza), z uwagi na połączenie dwóch zlewni wody, czy zakład może wystąpić do właściwego organu w trybie art. 133 ust. 1 pkt 2 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., o nałożenie obowiązku opracowania instrukcji gospodarowania wodą, a następnie o zmianę pozwolenia wodnoprawnego?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX