Czy w uchwale rady miasta o przystąpieniu do związku powiatowo - gminnego dopuszczalne jest wyłączenie z zakresu działania tego związku gminnych przewozów pasażerskich wykonywanych w granicach administracyjnych miasta?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 5 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina, uchwałą wspólnie z sąsiednimi gminami i powiatami postanowiła o przystąpieniu do związku powiatowo – gminnego. Podstawą podjęcia uchwały jest art. 72a ust. 1 i 2 ustawy o samorządzie powiatowym oraz art. 7 ust. 1 pkt 4a ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Gmina liczy około 27.000 mieszkańców. Celem powstającego związku powiatowo – gminnego będzie wykonywanie zadań publicznych obejmujących ogół spraw dotyczących lokalnego transportu zbiorowego oraz pełnienie roli organizatora publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Na terenie miasta (w jego granicach administracyjnych) prowadzona jest przez gminę komunikacja miejska zlecana podmiotom zewnętrznym w drodze przetargu. Z zadań publicznych, które gmina ma przekazać do związku wyłączono zadania z zakresu gminnych przewozów pasażerskich wykonywanych wyłącznie w granicach administracyjnych miasta, mowa w tym miejscu o komunikacji miejskiej.

Czy w świetle ustawy o publicznym transporcie zbiorowym takie działanie jest skuteczne i daje gminie możliwość samodzielnego prowadzenia spraw z zakresu transportu tj. komunikacji miejskiej, czy też zadanie to pomimo wyłączenia go w uchwale, nadal stanowi składową część lokalnego transportu zbiorowego i winno być realizowane przez związek?

Czy w statucie związku zgodnie z wolą rady miejskiej winno być wyłączone zadanie z zakresu gminnych przewozów pasażerskich wykonywanych wyłącznie w granicach administracyjnych miasta?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX