Czy w trakcie realizacji umowy ryczałtowej na wykonanie robót budowlanych, wykonawca może dochodzić dodatkowego wynagrodzenia za wykonania odwodnienia i zmianę sposobu wykonania izolacji w budynków?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gral Kamil
Odpowiedzi udzielono: 10 marca 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Wykonawca zawarł umowę ryczałtową na podstawie p.z.p. na wykonanie robót budowlanych. Podstawą wyceny robót była dokumentacja projektowa zlecona przez zamawiającego. W projekcie została zastosowana izolacja przeciwwilgociowa kondygnacji podziemnej budynku wraz z drenażem opaskowym. Po rozpoczęciu robót ziemnych stwierdził, iż poziom wód gruntowych odbiega od danych wskazanych w projekcie (jest na tyle wysoki, że należy zastosować izolację przeciwwodną, a nie przeciwwilgociową, zmienić rozwiązania płyty dennej kondygnacji podziemnej, itd.). Projekt w części rysunkowej zawiera co prawda takie zapisy "1.istnieje możliwość zmiany hydroizolacji na etapie wykonywania robót ziemnych na skutek bardzo wysokiego i intensywnego poziomu sączeń (np. konieczność zastosowania betonu szczelnego); 2. istnieje możliwość zastosowania innego równorzędnego rozwiązania; 3. uszczelnić przejścia rurowe przez zastosowanie kołnierzy i uszczelnień zaciskowych". Autor pytania uważa powyższe za typowe "zaklęcia" wskazujące jak ryzykowne jest ryzyko wykonawcy. Przecież nawet od doświadczonego wykonawcę nie można oczekiwać, że ten przewidzi panujące na terenie budowy warunki wodno-gruntowe, których wystąpienie wymusi konieczności odstąpienia od takiego sposobu przeprowadzenia robót, jaki zaakceptował zamawiający i które przewidywał projekt przetargowy i w relacji do którego skalkulował on wynagrodzenie zaproponowane w procedurze przetargowej.

Czy wykonawca ma podstawy do dochodzenia dodatkowego wynagrodzenia za wykonania odwodnienia i zmianę sposobu wykonania izolacji w budynków?

Wykonawca wstrzymał roboty i zażądał od zamawiającego przedstawienia stosownych rozwiązań projektowych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX