Czy w sytuacji zmiany stosunków wodnych przez dewelopera na skutek realizacji inwestycji budowlanej, a następnie sprzedaży działek, gmina powinna prowadzić postępowanie na podst. art. 234 ust. 3 pr.wod. wobec nowych właścicieli?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Siekierski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Organ otrzymał wniosek o naruszeniu stosunków wodnych. Wnioskodawca kupił w kwietniu 2023 r. 3 domy w zabudowie szeregowej od dewelopera, sąsiad również kupił w lutym 2023 r. dom w zabudowie szeregowej od dewelopera. Wnioskodawca złożył wniosek o naruszenie stosunków wodnych na nieruchomości sąsiada (nieruchomość jest położona 30-50 cm wyżej od jej nieruchomości, z której spływa woda na jej posesje i zalewa ogród). Obecny właściciel nie zmienił kierunku wód. Woda spływa zgodnie z naturalnym ukształtowaniem terenu. Wnioskodawca twierdzi, że deweloper podczas budowy domów nie wykonał drenażu wokół budynków i poinformował Wnioskodawcę, że nie było wskazane przez geodetę. Deweloper wybudował domy zgodnie projektem budowlanym. Z map wynika, że wszystkie budynki są podłączone do sieci kanalizacji deszczowej i woda opadowa z dachu wpływa do kanalizacji deszczowej.

Czy gmina powinna prowadzić postępowanie w tej sytuacji z art. 234 ust. 3 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod.?

Istotą sprawy jest zmiana stosunków wodnych przez dewelopera budującego kilka budynków mieszkalnych w systemie szeregowym ze szkodą na sąsiednie nieruchomości.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX