Nowość Czy w sytuacji zaskarżenia negatywnego postanowienia RDOŚ w odwołaniu od decyzji odmawiającej ustalenia warunków zabudowy SKO bada merytorycznie postanowienie RDOŚ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Siekierski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 7 września 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z przepisami art. 53 ust. 5c zdanie drugie ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – dalej u.p.z.p. zażalenie na odmowę uzgodnienia projektu decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (i decyzji o warunkach zabudowy - odpowiednio na mocy przepisów art. 60 ust. 1 i art. 64 ust. 1 u.p.z.p.) przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska nie przysługuje zażalenie, jeżeli odmowa uzgodnienia nie dotyczy rezerwatu przyrody lub nie nastąpiła z uwagi na możliwość znacząco negatywnego oddziaływania na cele ochrony obszaru Natura 2000. Przemawia za tym także treść przepisów art. 141 § 1 ustawy z 14.06.1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego – dalej k.p.a.

Czy skoro jedyna możliwość zaskarżenia takiego postanowienia wynika z przepisów art. 142 k.p.a. (postanowienie, na które nie służy zażalenie, strona może zaskarżyć tylko w odwołaniu od decyzji), to organ (samorządowe kolegium odwoławcze) rozpatrujący odwołanie od decyzji, najpewniej odmownej wobec negatywnego stanowiska organu uzgadniającego, ma obowiązek badać pod względem merytorycznym (jako organ II instancji) postanowienie regionalnego dyrektora ochrony środowiska, a takżę czy ma prawo do jego uchylenia, utrzymania w mocy itp.?

Jeśli nie - to jak można doprowadzić do zaskarżenia takiego postanowienia?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX