Czy w sytuacji opisanej w pytaniu powstanie korzyść podatkowa w postaci braku obowiązku zapłaty podatku PCC, którą należy zaraportować jako schemat podatkowy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 1 września 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka (pożyczkobiorca - spółka akcyjna, podatnik VAT czynny) zawarła umowę pożyczki z akcjonariuszeum (pożyczkodawca - spółka kapitałowa, rezydent polski, podatnik VAT czynny). Pożyczkodawca udzielił pożyczki w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 VAT. Z uwagi na wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. b PCC - transakcja podlega zwolnieniu z VAT w myśl art. 43 ust. 1 pkt 38 VAT - nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku PCC. Spółka spełnia kryterium kwalifikowanego korzystającego, o którym mowa w art. 86a § 4 OP.

Czy w związku z powyższym powstanie korzyść podatkowa w postaci braku obowiązku zapłaty podatku PCC, którą należy zaraportować jako schemat podatkowy (krajowy)? Jeśli tak to na jakiej podstawie? Czy będzie to art. 86a § 1 pkt 10 lit a OP w zw. z art. 86a § 1 pkt 6 lit d OP? W przypadku, w którym wystąpi konieczność raportowania to który moment należy uznać za dokonanie uzgodnienia? Czy będzie to moment zawarcia umowy pożyczki? W przypadku, w którym organ podważałby możliwość wyłączenia z opodatkowania PCC, o którym mowa powyżej, uznając że incydentalna pożyczka nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 VAT (dla pożyczkodawcy, który nie wykonuje działalności finansowej i nie ma jej zgłoszonej w PKD), a zatem podlega pod PCC - istnieje również druga możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania PCC z uwagi na status pożyczkodawcy - akcjonariusza na podstawie art. 9 pkt 10 lit. i PCC (zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej). W drugim przypadku również mamy do czynienia z korzyścią podatkową w postaci braku obowiązku zapłaty PCC przez pożyczkobiorcę.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX