Czy w sytuacji opisanej w pytaniu i w związki z refakturą kosztów zużycia energii elektrycznej, pytający został podatnikiem podatku akcyzowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 19 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na budynku użytkowym posiadam instalację fotowoltaiczną poniżej 1MWH (budynek jest tylko moją własnością). Część budynku wynajmuję jako najem prywatny osobie obcej, a w pozostałej części prowadzę własną działalność gospodarczą oraz prowadzi w niej moja żona inną działalność na podstawie umowy użyczenia. W umowie najmu z najemcą oprócz kwoty czynszu za wynajem nie ma informacji o dodatkowych opłatach związanych z eksploatacją (z uwagi na znikome przez niego zużyci prądu i wody). Kosztami tymi tj. woda, ścieki, prąd dzielimy się z żoną po połowie refakturując je na podstawie wystawionych faktur za ich zużycie.

Czy refakturując zużycie prądu (jest to tylko przesył i ewentualny koszt zakupu energii elektrycznej, od zakładu energetycznego przy małej ilości wytworzonego własnego prądu) staje się podatnikiem podatku akcyzowego z uwagi na sprzedaż wyprodukowanej energii elektrycznej? Czy jeżeli stałbym się podatnikiem podatku akcyzowego to jednocześnie staje się podatnikiem podatku od towarów i usług (obecnie korzystam ze zwolnienia z VAT)?

Wytworzona energia elektryczna przez panele fotowoltaiczne zużywana jest przeze mnie oraz najemcę, używającego (żona) i nie jest im sprzedawana.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX