Czy w sytuacji nabycia maszyny w Polsce, przetransportowania jej do Niemiec i użyczenia innemu podmiotowi aby później ją mu odsprzedać, należy rozpoznać nietransakcyjne WDT?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kowalski Artur
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka X zamierza nabyć maszynę w Polsce. Maszyna następnie ma być przetransportowana na teren Niemiec i tam być użytkowana przez podmiot niemiecki Y za wynagrodzeniem. Po 3 latach spółka X planuje odsprzedaż tej maszyny podatnikowi niemieckiemu Y.

Czy w sytuacji wskazanej powyżej spółka X musi rozpoznać nietransakcyjne WDT na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.) - dalej u.p.t.u., czy będzie to sytuacja która umożliwia nie wykazywanie tej transakcji jako WDT na bazie art. 13 ust. 4 pkt 7 u.p.t.u.?

Czy wynagrodzenie za wynajem maszyny dla spółki niemieckiej Y będzie opodatkowane na zasadzie odwrotnego obciążenia i spółka X będzie zobligowana do wystawienia faktury bez wskazania podatku VAT na podstawie art. 28b ust. 1 u.p.t.u.?

Czy w przypadku sprzedaży maszyny po 3 latach podatnikowi niemieckiemu Y, prawidłowym jest twierdzenie, że spółka X będzie musiała zarejestrować się do podatku VAT na terenie Niemiec i tam rozliczyć tą transakcję?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX