Czy w sytuacji kiedy nie doszło do skutecznego przerwania biegu przedawnienia kwoty zaległości zabezpieczonych poprzez wpis hipoteki przymusowej kwotę egzekwowanego podatku należy zwrócić podatnikowi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 19 grudnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik posiadał zaległości w podatku od nieruchomości, zabezpieczone wpisem hipoteki przymusowej. Część zaległości uległa przedawnieniu, w wyniku czego zatrzymane zostało naliczenie odsetek za zwłokę na dzień przedawnienia. Wierzyciel poinformował o tym fakcie organ egzekucyjny, który egzekwował należność z emerytury podatnika. Po spłacie zaległości podatnik zwrócił się o wydanie zezwolenia na wykreślenie wpisu hipoteki przymusowej, wskazując na zapłatę zaległości i otrzymał je. W międzyczasie toczyło się postępowanie w urzędzie skarbowym w sprawie skargi podatnika na czynność egzekucyjną, o którym wierzyciel nie wiedział. W wyniku tego postępowania organ egzekucyjny uznał skargę dłużnika, gdyż w toku sprawy wyszło na jaw, że część zaległości przedawniła się przed skutecznym podjęciem czynności egzekucyjnych, wobec czego ewentualne nadpłaty powinny zostać zwrócone przez wierzyciela, czyli organ podatkowy. W związku z powyższym podatnik zwrócił się do organu podatkowego o zwrot nienależnie pobranych kwot.

Czy w związku z prowadzonym postępowaniem organ podatkowy może zawiesić (do czasu wyjaśnienia sprawy) bądź wycofać zezwolenie na wykreślenie wpisu hipoteki przymusowej, jeżeli wpis hipoteki nie został jeszcze wykreślony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX