Czy w sytuacji, kiedy na terenie spółki pracownik użytkuje prywatny przenośny klimatyzator, pracodawca ma obowiązek jego zewidencjonowania, zarejestrowania w CRO, czy też odpowiada za potencjalne uwolnienie czynnika chłodzącego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 marca 2024 r.
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 13 września 2023 r.

PYTANIE

Czy w sytuacji, kiedy na terenie spółki pracownik użytkuje prywatny, niezakupiony przez firmę przenośny klimatyzator, pracodawca ma jakiś obowiązek jego zewidencjonowania, zarejestrowania w CRO, czy też odpowiada za potencjalne uwolnienie czynnika chłodzącego?

Czy w powyżej sytuacji wszelkie obowiązki wynikające np. z rejestracji w CRO (powyżej 5 Mg ekwiwalentu CO2), czy też wniesienia opłaty emisyjnej oraz poniesienie odpowiedzialności w przypadku rozszczelnienia się urządzenia i utraty czynnika, są po stronie osoby użytkującej "niefirmowy" klimatyzator?

Czy klimatyzator przenośny, który zawiera co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub co najmniej 5 ton ekwiwalentu CO2 fluorowanych gazów cieplarnianych, zgodnie z ustawą z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych - dalej u.s.z.w.o. należy zarejestrować w CRO i czy należy go traktować jako urządzenie stacjonarne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX