Czy w sytuacji, gdy wysyłka jest na koszt sprzedawcy, nabywca uzyskuje nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 26 lipca 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych prowadzi m.in. działalność w zakresie sprzedaży wysyłkowej. Wysyłając nabywcom towary, podatnik na osobnej pozycji faktury obciąża nabywców kosztami wysyłki (wg faktycznych kosztów operatora pocztowego lub firmy kurierskiej - podatnik nie "zarabia" na kosztach wysyłki). Wysyłka ta jest niezbędnym elementem realizacji zamówienia, ponieważ inne formy dostawy (odbiór osobisty czy dostawa przez sprzedawcę) są ekonomicznie nieuzasadnione. W niektórych sytuacjach (zamówienia powyżej pewnego progu kwotowego) realizowane są na jego koszt. Czy skuteczne z punktu widzenia podatkowego jest konstruowanie akceptowanej w wielu interpretacjach konstrukcji, jakoby sprzedawca wysyłając towar zawierał umowę z operatorem pocztowym w imieniu i na rzecz nabywcy, w wyniku czego otrzymywana od nabywcy kwota kosztów wysyłki nie stanowi przychodu podatkowego? Przecież z żadnego dokumentu przewozowego, czy nadawczego nie wynika taki stan. Osoba nadająca paczkę/przesyłkę działa we własnym imieniu i na własny rachunek. Wszelkie dorozumiane, czy wprost sformułowane zapisy w regulaminach sprzedaży wysyłkowej zdają się fikcją prawną, szczególnie w zestawieniu z faktem, że zwykle po przekroczeniu progowej kwoty zamówienia wysyłka odbywa się na koszt sprzedawcy.

Czy w takim razie w sytuacji, gdy wysyłka jest na koszt sprzedawcy, nabywca uzyskuje nieodpłatne świadczenie podlegające opodatkowaniu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX