Pytania i odpowiedzi
Status: Nieaktualne, stan prawny na: 24 października 2019 r.
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Jakub
Odpowiedzi udzielono: 11 grudnia 2017 r.

PYTANIE

Operator sieci komórkowej, prowadzący również usługi z zakresu dostępu do Internetu przez sieci światłowodowe, zwrócił się do właścicieli budynku biurowego na osiedlu z prośbą o udostępnienie obiektu do przeprowadzenia w nim i dla jego najemców instalacji końcowych. Właściciel byłby skłonny udostępnić nieruchomość do wykonania okablowania i instalacji teletechnicznych, ale jedynie za opłatą od operatora. W odpowiedzi dostał on informację, że zgodnie z ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci udostępnienie nieruchomości jest nieodpłatne. Jednak w obiekcie jest już jeden operator sieci kablowej dostarczający TV/internet/telefon, który nie tylko ma tu swoje łącza, ale i całą infrastrukturę w postaci bazy przekaźnikowej, dzięki czemu świadczy usługi dla tego budynku oraz nawet pobliskiego osiedla. Umowa z nim a właścicielem obiektu ma klauzulę poufności.

Jak właściciel ma odpowiedzieć operatorowi komórkowemu, aby nie złamać przepisów wspomnianej ustawy, a jednocześnie nie naruszyć umowy handlowej z obecnym najemcą?

Czy w opisywanym przypadku, jeśli budynek ma już wysokowydajne łącza teletechniczne, można odmówić kolejnemu operatorowi dostępu do obiektu?

Czy ewentualnie można udostępniać nieruchomość innym operatorom, ale już odpłatnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?