Czy w sytuacji, gdy rodzina zastępcza aktualnie nie sprawuje opieki nad dzieckiem, to przysługuje jej "prawo do czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem w związku z wypoczynkiem"?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 stycznia 2023 r.
Autor odpowiedzi: Mazurkiewicz Bartlomiej
Odpowiedzi udzielono: 3 września 2012 r.

PYTANIE

Pytanie dotyczy art. 69 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887 z późn. zm.).

Czy w sytuacji, gdy rodzina zastępcza aktualnie nie sprawuje opieki nad dzieckiem, nie ma w rodzinie umieszczonych dzieci, rodzinie zastępczej zawodowej przysługuje "prawo do czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem w związku z wypoczynkiem"? Czy w okresie tzw. gotowości (tj. oczekiwania na przyjęcie dziecka) rodzina zawodowa może ubiegać się o "prawo do czasowego niesprawowania opieki nad dzieckiem w związku z wypoczynkiem"? zważywszy na zapisy art. 49 ("Obowiązek sprawowania pieczy nad dzieckiem i jego wychowania rodzina zastępcza [...] podejmuje z dniem faktycznego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej [...] na mocy orzeczenia sądu, umowy, o której mowa w art. 35 ust. 2, oraz w sytuacjach określonych w art. 58 ust. 1 pkt 2 i 3)?

Czy "informacja" o planowanym terminie rozpoczęcia niesprawowania opieki nad dzieckiem powinna być złożona w formie pisemnej, czy wystarczy w formie ustnej oraz komu informacja powinna być przekazana? Czy zawodowa rodzina zastępcza może przekazać informacje ustnie np. koordynatorowi lub innemu pracownikowi? Jeżeli tak, to jaki powinny być dalsze działania pracownika zatrudnionego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej w związku z udokumentowaniem powyższej informacji?

Czy zapisy art. 69 dają możliwość nieudzielania w oczekiwanym przez rodzinę zawodową prawa do wypoczynku np. w sytuacji, gdy organizator rodzinnej pieczy zastępczej nie znajdzie w określonym terminie rodziny pomocowej?

Czy można dokonać uzgodnień w tym zakresie na etapie określania warunków zgodnie z art. 54 ust.3 pkt 12?

Jak należy rozumieć zapis art. 69 ust. 1 "o okresie 12 miesięcy"? czy 12 miesięcy liczyć od dnia zawarcia umowy, czy w roku kalendarzowym np. od 1 stycznia do 31 grudnia? Czy zapisy ustawy umożliwiają przechodzenie prawa do wypoczynku na kolejny okres rozliczeniowy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX