Czy w sytuacji, gdy organ wyda opinię o braku konieczności przeprowadzenia OOŚ, w wydanym postanowieniu - organ ten ma prawo zawrzeć jakieś warunki, które jego zdaniem winny zostać uwzględnione w decyzji środowiskowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 11 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W myśl art. 64 ust. 1 pkt 3 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko - dalej u.o.o.ś. jednym z organów wydających opinię, w kontekście obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko danego przedsięwzięcia, na etapie ubiegania się o wydanie decyzji środowiskowej, jest organ właściwy do wydania pozwolenia zintegrowanego na podstawie ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś., jeżeli planowane przedsięwzięcie kwalifikowane jest jako instalacja, o której mowa w art. 201 ust. 1 p.o.ś.

Czy w sytuacji, gdy organ taki wyda opinię o braku konieczności przeprowadzenia OOŚ dla danego przedsięwzięcia, czy mimo to - w wydanym na tę okoliczność postanowieniu - organ ten ma prawo zawrzeć jakieś warunki, które jego zdaniem winny zostać uwzględnione w decyzji środowiskowej?

Wątpliwość co do w/w kwestii związana jest z faktem, iż przepis art. 64 ust. 3a u.o.o.ś. wskazuje w sposób jednoznaczny, że w przypadku regionalnego dyrektora ochrony środowiska i organu właściwego do wydania oceny wodnoprawnej, nawet jeśli te organy wydadzą opinię o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, to mogą wskazać na konieczność określenia w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach pewnych dodatkowych warunków lub wymagań, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 1 lit. b lub c, lub nałożenia obowiązków działań, o których mowa w art. 82 ust. 1 pkt 2 lit. b lub c. Brak jednak analogicznego przepisu, który odnosiłby się do organu właściwego do wydania pozwolenia zintegrowanego, który również wydaje opinię w tej sprawie.

Czy zatem taki organ - wydając opinię o braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla danego przedsięwzięcia - nie ma już prawa określać w tej opinii żadnych dodatkowych warunków do uwzględnienia w decyzji środowiskowej?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX