Czy w sytuacji, gdy obywatele Ukrainy wrócili do swojego kraju i nie wyrabiali w Polsce numeru PESEL należy przyznać świadczenie z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gawarkiewicz Żanetta
Odpowiedzi udzielono: 12 maja 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w sytuacji, kiedy osoba zapewniająca zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy złożyła w dniu 2 maja 2022 r. wniosek o przyznanie świadczenia pieniężnego w wysokości 40 zł, załączając skany paszportów wraz ze stemplem potwierdzającym przekroczenie granicy po dniu 24 lutego 2022 r., ale nie podając numeru PESEL obywateli Ukrainy (jest wskazana seria dokumentu potwierdzającego tożsamość) należy przyznać ww. świadczenie?

Co zrobić w sytuacji, gdy obywatele Ukrainy wrócili do swojego kraju i nie wyrabiali w Polsce numeru PESEL?

Czy brak wskazania numeru PESEL powoduje, że takie świadczenie nie może zostać przyznane?

Jak interpretować art. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa do wniosków o świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 13 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1, złożonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się art. 13 ust. 4 pkt 4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX