Czy w sytuacji, gdy nie ma możliwości uzyskania wymaganego pozwolenia, gdyż ścieki odprowadzane są w sposób ustawowo zabroniony, można zastosować sankcję wstrzymania użytkowania instalacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 26 stycznia 2015 r.

PYTANIE

Podmiot korzystający ze środowiska wprowadza do ziemi podczyszczone w separatorze ścieki przemysłowe biologicznie nierozkładalne, zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., w związku z § 11 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - zastąpionego obecnie rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego -zabronione jest wprowadzanie do ziemi ścieków przemysłowych biologicznie nierozkładalnych. Podmiot ten został już zobowiązany w zarządzeniu pokontrolnym WIOŚ do zaprzestania odprowadzania ścieków w taki sposób, czego nie zrealizował.

Czy można w tej sytuacji zastosować art. 367 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., uznając, że pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód jest wymagane?

A może ze względu na brak możliwości jego uzyskania przez podmiot przywołany przepis nie może być zastosowany?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX