Czy w sytuacji, gdy następuje uzyskanie dochodu w rodzinie należy zmienić wysokość stypendium szkolnego na niższe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Maczyński Paweł
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z regulaminem ustalonym przez radę gminy, wysokość miesięcznego stypendium szkolnego w danym roku szkolnym, określa suma kwoty wynikającej z zakwalifikowania ucznia do grupy dochodowej i kwoty stanowiącej indywidualne uzupełnienie stypendium stosownie do okoliczności przewidzianych w art. 90d ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

Ustalone zostały następujące grupy dochodowe:

1) dochód do wysokości 40% kryterium dochodowego – I grupa;

2) dochód powyżej 40% do 70% kryterium dochodowego - II grupa;

3) dochód powyżej 70% do 100% kryterium dochodowego – III grupa.

Wysokość stypendium zależy od przynależności do grupy dochodowej.

Czy w sytuacji, gdy następuje uzyskanie dochodu w rodzinie i weryfikujemy, czy w dalszym ciągu rodzina kwalifikuje się do stypendium socjalnego (jednocześnie zmienia się grupa dochodowa, do której należy rodzina) należy zmienić wysokość stypendium szkolnego na niższe?

Chodzi mi tutaj o sytuacje, gdy wydajemy decyzję zmieniającą w sprawie przyznania stypendium w miesiącu kwietniu br., ustalając prawo od stycznia do czerwca (wcześniejsza decyzja obejmowała wrzesień-grudzień), a uzyskanie nastąpiło w styczniu br., ale zatrudnienie nie obejmuje całego miesiąca. Uwzględniając dochód z zatrudnienia za styczeń, dochód rodziny będzie niższy niż za miesiąc luty, kiedy to wynagrodzenie obejmuje już cały miesiąc, automatycznie rodzina wchodzi w inny próg dochodowy i jednocześnie w niższe stypendium.

Czy ustawa o systemie oświaty zezwala na zmianę wysokości stypendium?

Regulamin określa przynależność do grupy dochodowej, co usprawiedliwia zmianę wysokości stypendium, ale czy ustawa daje taką możliwość?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX