Czy w sytuacji epidemii koronawirusa COVID-19 przeprowadza się wywiady aktualizacyjne, czy też można z nich zrezygnować?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 2 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w sytuacji epidemii SARS-CoV2 przeprowadza się wywiady aktualizacyjne, czy też można z nich zrezygnować?

1. Zgodnie z art. 107 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej - "Rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się u osób i rodzin korzystających lub ubiegających się o świadczenia z pomocy społecznej w celu ustalenia ich sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej oraz u osób, o których mowa w art. 103"

2. Zgodnie z art. 107 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej - "W przypadku ubiegania się o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej po raz kolejny, a także gdy nastąpiła zmiana danych zawartych w wywiadzie, sporządza się aktualizację wywiadu. W przypadku osób korzystających ze stałych form pomocy aktualizację sporządza się, mimo braku zmiany danych, nie rzadziej niż co 6 miesięcy, a w przypadku osób przebywających w domach pomocy społecznej - nie rzadziej niż co 12 miesięcy."

3. Z art. 15o ust. 1 tzw. "tarczy antykryzysowej" (Dz.U. z 2020 r. poz. 568) wynika, że wywiadu nie przeprowadza się w przypadku przyznania świadczeń, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Czy mając na względzie powyższe, czy:

a) ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej na podstawie rozmowy telefonicznej dotyczy tylko przyznania - to jest nowych świadczeń, co do osób ubiegających się o świadczenia?

b) ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej na podstawie rozmowy telefonicznej może być także stosowanie do osób korzystających już ze świadczeń i nie trzeba robić aktualizacji wywiadu wskazanej w art. 107 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej (np. do usług opiekuńczych, zasiłków stałych itd.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX