Czy w świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość odbudowania uszkodzonej skarpy na terenie gminy na prawach powiatu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 1 sierpnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość odbudowania uszkodzonej skarpy na terenie gminy na prawach powiatu?

Skarpa znajduje się na terenie rodzinnych ogrodów działkowych i została uszkodzona przez użytkownika ROD. Uszkodzenie skarpy polegało na zabraniu znacznych mas ilości ziemi (ścięcie skarpy w wyniku czego powstała 6 metrowa ściana) i wywiezieniu jej w nieznane miejsce. Organ gminy na prawach powiatu podjął wszystkie niezbędne czynności - od zabezpieczenia i oznakowania skarpy poprzez zawiadomienie organów ścigania. Organ powiatu wszczął postępowanie ws wydania decyzji rekultywacyjnej oraz nieuprawnionego wyłączenia gruntów z produkcji rolnej. Poinformowano również organ nadzoru geologicznego. Zmianie uległo zagospodarowanie terenu. Na terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zakazuje się zmiany naturalnej rzeźby terenu, działalności powodującej uruchomienie procesów erozyjnych na zboczach skarpy, w szczególności zmianę zagospodarowania terenu. Z uwagi na powstanie bardzo niekorzystnego ukształtowania terenu, który może zagrażać osunięciem się (na brzegu skarpy znajduje się domek działkowy murowany i drzewa), gmina chciałby odbudować zniszczoną skarpę.

Czy takie działania może podjąć jako właściciel terenu?

Jeśli tak - to na jakim etapie wszystkich toczących się obecnie postępowań?

Jakie dokumenty powinien zgromadzić organ, żeby podjąć się czynności doprowadzających skarpę do stanu poprzedniego, mając na uwadze że nie będzie możliwe wyegzekwowanie od użytkownika ROD jakichkolwiek działań?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX