Czy w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień poprzedzający zmianę metody opodatkowania dochodów na ryczałt od dochodów spółek, powinny zostać oszacowane i ujawnione aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 16 lutego 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej spółką) zamierza dokonać zmiany metody opodatkowania osiąganych dochodów, poprzez wybór ryczałtu od dochodów spółek, o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwaną ustawą o CIT), w miejsce dotychczas stosownego klasycznego modelu opodatkowania osiąganych dochodów, określonego przepisami ustawy o CIT. Dotychczas spółka szacowała na potrzeby bilansowe aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Spółka planuje stosować opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek przez okres czterech lat podatkowych. Nie można jednak wykluczyć, iż spółka wystąpi z tego modelu opodatkowania, przed upływem czterech lat podatkowych, jak również nie można wykluczyć, iż opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, będzie przez spółkę stosowane w okresie dłuższym niż cztery lata podatkowe.

Czy w sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień poprzedzający zmianę metody opodatkowania dochodów na ryczałt od dochodów spółek, powinny zostać oszacowane i ujawnione aktywa i rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego, czy też te aktywa i rezerwy powinny zostać wyłączone z ksiąg rachunkowych spółki, a w związku z tym nie powinny być one wykazywane w jej sprawozdaniu finansowym sporządzonym na dzień poprzedzający zmianę metody opodatkowania dochodów, jak również nie powinny być szacowane i ujawniane przez spółkę przez cały okres stosowania opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX