Czy w sprawach o wydanie decyzji środowiskowych, które zostały wszczęte na podstawie dotychczasowych przepisów, należy żądać załączenia opinii organu właściwego do wydania oceny wodnoprawnej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Florkiewicz Ewa
Odpowiedzi udzielono: 25 stycznia 2018 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy w związku ze zmianami w ustawie z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, które weszły w życie od 01.01.2018 r., wójt powinien uzupełnić o opinię/uzgodnienie organu właściwego do wydania oceny wodnoprawnej postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, które zostały wszczęte na dotychczasowych przepisach, ale nie zostały zakończone?

Czy są przepisy przejściowe dla postępowań niezakończonych?

Należy zaznaczyć, że niektóre postępowania są już po zasięgnięciu opinii RDOŚ, Powiatowego Inspektora Sanitarnego w sprawie konieczności przeprowadzenia oos. A w przypadku przedsięwzięć zawsze znacząco oddziaływających na środowisko po uzgodnieniu z RDOŚ.

Na jakiej podstawie organ ma stwierdzić/ocenić, czy planowane przedsięwzięcie należy do przedsięwzięć, które będą wymagały takich opinii wodnoprawnych (nie każde przedsięwzięcie jest przedsięwzięciem hydrotechnicznym)?

Czy to wnioskodawca powinien przedstawić, czy będzie się starał o opinię wodnoprawną (pozwolenie wodnoprawne) dla planowanej inwestycji?

Jeżeli tak, to na jakiej podstawie można wezwać wnioskodawcę o uzupełnienie chociażby dodatkowego egzemplarza karty informacyjnej (potencjalnie oddziaływających) czy też raportu (zawsze oddziaływających) w celu przesłania go do zaopiniowania/uzgodnienia z Wodami Polskimi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX