Czy w ramach wszczętego postępowania na usługę wodną organ powinien dopytywać o pozwolenie wodnoprawne na wykonanie wylotu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Osuch-Chacińska Lucyna
Odpowiedzi udzielono: 5 grudnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Złożono wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na usługę wodną, tj. odprowadzanie wód opadowych i roztopowych do cieku istniejącym wylotem.

Czy w ramach wszczętego postępowania na usługę wodną organ powinien dopytywać o pozwolenie wodnoprawne na wykonanie wylotu?

Jeśli tak - to rozumiem, że organ wzywa do przedłożenia takiego pozwolenia. Następnie inwestor np. odpisze, że nie ma takiego pozwolenia, to dalej organ powinien dopytywać, kiedy wylot został wykonany. Czy w ogóle powinien badać legalność wykonania urządzenia wodnego, czy to nie jest w gestii działu wydającego pozwolenia wodnoprawne, a np. kontroli gospodarowania wodami?

Czy mając informację od inwestora, że nie posiada pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia i nie jest w stanie powiedzieć, kiedy został wykonany wylot, to czy wszczyna się w tym momencie postępowanie dot. likwidacji urządzenia z art. 190 ust. 13 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod., czy przekazuje sprawę do kontroli gospodarowania wodami celem ustalenia legalności wykonania wylotu?

Jaka powinna być formalna ścieżka w takich sytuacjach?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX