Czy w przypadku zmiany decyzji dotyczącej skierowania osoby do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym należy stosować nowe przepisy art. 53 u.p.s.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kucharski Dominik
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Od 1 listopada 2023 r. uległo zmianie brzmienie m.in. art. 53 ustawy o pomocy społecznej w zakresie mieszkań treningowych i wspomaganych.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 9 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw, podmioty prowadzące w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy mieszkania chronione są obowiązane do przekształcenia tych mieszkań w mieszkania treningowe lub mieszkania wspomagane w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (ust. 1), a decyzje o skierowaniu osoby do korzystania ze wsparcia w mieszkaniu chronionym wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują moc do dnia w nich wskazanego, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy (ust. 3).

Wobec powyższego, proszę o informację:

1. Jaki przyjąć tryb postępowania w przypadku, gdy mieszkanie chronione treningowe nie zostało jeszcze przekształcone w mieszkanie treningowe wg nowych zapisów, a osoba skierowana do mieszkania chronionego przed zmianą przepisów ma wydaną decyzję do dnia np. 30.11.2023 r. lub 31.12.2023 r. i jest konieczne wydanie nowej decyzji przedłużającej/przyznającej pobyt w tym mieszkaniu na dalszy okres?

2. Jaki przyjąć tryb postępowania w przypadku, gdy wobec osoby skierowanej do mieszkania chronionego przed zmianą przepisów konieczna jest zmiana decyzji w części dotyczącej odpłatności z uwagi na zmianę dochodu mającą wpływ na odpłatność za mieszkanie chronione, które nie zostało jeszcze przekształcone wg nowych przepisów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX