Czy w przypadku złożenia oświadczeń o niezamieszkiwaniu nieruchomości przez niektórych współwłaścicieli należy wymagać złożenia przez nich deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 22 września 2021 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 9 marca 2016 r.

PYTANIE

Jeśli właścicielem nieruchomości, w rozumieniu ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - dalej u.u.c.p.g., są również współwłaściciele i to oni wszyscy składają deklarację (jeden z nich faktycznie zamieszkuje), to czy wszyscy powinni podpisać się pod deklaracją, czy może tylko ten, który faktycznie zamieszkuje nieruchomość?

Co w sytuacji, w której deklaracja została złożona przez trzech współwłaścicieli (z podanych adresów wynika, że jeden z nich mieszka na nieruchomości), ale podpisał deklarację tylko jeden z nich?

Ustawa nie wprowadza pojęcia tzw. deklaracji zerowej. W art. 6m ust. 1 u.u.c.p.g. wprost mowa jest o obowiązku złożenia deklaracji w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości.

Czy w przypadku złożenia oświadczeń o niezamieszkiwaniu nieruchomości przez dwóch pozostałych współwłaścicieli należy wymagać dodatkowo złożenia deklaracji zerowej przez tych współwłaścicieli?

Czy oświadczenie ich nie wystarcza, by wszcząć postępowanie wobec tylko trzeciego współwłaściciela?

W uzasadnieniu jednej z odpowiedzi w serwisie jest zdanie, iż: "deklaracji powinien towarzyszyć wykaz osób zamieszkujących nieruchomość".

Czy to konieczne?

Przepis art. 6m ust. 1b u.u.c.p.g. określa, czego można wymagać w deklaracji, i mówi o imieniu i nazwisku właściciela nieruchomości, toteż gdy deklarację składają współwłaściciele (np. małżeństwo), nie podają już danych np. swoich dzieci, które z nimi zamieszkują (zaznaczam, że opłatę wnosi się od ilości zużytej wody z nieruchomości).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX