Czy w przypadku zasilania stawu wodami gruntowymi, których wielkość jest zależna od warunków atmosferycznych, należy w pozwoleniu ustalać ilości pobieranych wód i zrzutu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Antoniak Joanna
Odpowiedzi udzielono: 22 grudnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Istniejący staw zasilany wodami gruntowymi (podsiąkowy) posiada zainstalowany mnich piętrząco-zrzutowy za pomocą, którego następuje podniesienie rzędnej zwierciadła wody w stawie, zretencjonowanie wody w stawie oraz zrzut wody ze stawu do rowu. Wnioskodawca wniósł o pozwolenie na pobór wód podziemnych (przy braku ujęcia wody) oraz na odprowadzanie wód ze stawu do rowu melioracyjnego. Nie określił na podstawie, jakich przepisów i o jakie pozwolenie wodnoprawne wnosi. Według organu konieczne jest pozwolenie na szczególne korzystanie z wód - art. 34 pkt 2 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2021 r. poz. 2233) – dalej pr.wod. - użytkowanie wody znajdującej się w stawach i rowach. Wnioskodawca wniósł o ustalenie w pozwoleniu konkretnych ilości pobieranych wód zróżnicowanych w poszczególnych miesiącach oraz na zrzut wód w miesiącu grudniu co 2-3 lata.

Czy w przypadku zasilania stawu wodami gruntowymi, których wielkość jest zależna od warunków atmosferycznych (opady, susza), należy w pozwoleniu ustalać ilości pobieranych wód i zrzutu?

Gospodarka wodami na takim stawie musi być dostosowana do panujących warunków a nie do teoretycznych obliczeń.

Zatem co należy ująć w takim pozwoleniu oprócz warunków zatrzymania wody mnichem z ustaleniem max. rzędnej lustra wody w stawie oraz ilości odprowadzanych wód w m3/s?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX